Шест романи во трката за „Роман на годината“

ziri2.jpg

Во трката за наградата „Роман на годината“ за 2018 година останаа шест романи. Како што соопштува Фондацијата за унапредување и промоција на културата „Славко Јаневски“, жири-комисијата во состав: Фросина Пармаковска (претседател), Богомил Ѓузел, Александар Прокопиев, Елизабета Баковска и Катерина Богоева, во својата втора селекција ги избра романите:

„Страв од варвари“ од Петар Андоновски („Или-или“);

„Последното име на иднината“ од Живко Грозданоски („Антолог“);

„Земја на бегалци“ од Кица Колбе („Или-или“);

„Утеха за голите“ од Давор Стојановски („Или-или“);

„Маџун“ од Влада Урошевиќ („Магор“) и

„Некој бил тука“ од Николина Андова Шопова („Темплум“).

Наградата „Роман на годината“ годинава се доделува по 20-ти пат. Неа ја доделува Фондацијата „Славко Јаневски“ во партнерство со Град Скопје и Културно-информативниот центар од Скопје и со финансиска поддршка на Министерството за култура. Генерален спонзор на наградата е „Комерцијална банка“ АД.

Фондацијата „Славко Јаневски“ годинашниот лауреат ќе го соопшти на 15 март.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top