Филмовите на Кирил Ценевски во трка за најдобро ДВД во Болоња

cenevski-dvd-650x286-на-696x306.jpg

Дигитализираниот опус долгометражните играни филмови на Кирил Ценевски влезе во трка за меѓународната награда за најдобар ДВД производ што се доделува во рамките на престижниот фестивал на реставрирани филмови „Ил Чинема ритровато“ во Болоња, Италија.

Заедно со изданието “Кирил Ценевски” во финалето влегоа и изданија посветени на режисерите Денис Хопер, Мајкл Чимино, Ингмар Бергман, Бернардо Бертолучи, Милош Форман.

Гостите на фестивалот се Мартин Скорсезе, Аки Каурисмаки, Изабела Роселини, Марко Белокио…

ДВД сетот со четирите играни филмови на Ценевски излезе во март годинава, а ги содржи „Црно семе”, „Јад”, „Оловна бригада” и „Јазол”.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top