Тимот на скопската СТЕМ академија со својот робот освои второ место на првенството во Либан

.jpg

Тимот на „Space Walkers“ од СТЕМ академијата во Скопје пред неколку дена се врати од Либан со освено второ место на Првиот меѓународен FIRST LEGO League настан, кој се одржуваше од 14 до 16 јуни.

На манифестацијата учествувале повеќе од 500 деца од 46 земји во светот, а

„Space Walkers“ се натпреваруваше со роботска игра, поточно робот кој може да извршува 15 задачи.

Тимот претходно успешно се претстави во Целје, Словенија, поради што и добиле покана за учество на меѓународниот настан во Либан.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top