СДСМ победи на изборите за градоначалници во Охрид и во Ново Село

2-Slavenje-shtab-SDSM-2-krug-izbori-5maj19-Borche-Popovski-1068x752.jpg

Покрај победата на Стево Пендаровски, кој беше кандидат на СДСМ, оваа партија триумфираше и во трката за градоначалници во општините Охрид и Ново Село.
Така, според резултатите објавени од Државната изборна комисија (ДИК), според 100 отсто преброени гласови, за нов градоначалник на Охрид е избран досегашниот в.д. градоначалник Константин Георгиески, како кандидат на СДСМ.

Тој освоил 16.523 гласови, наспроти Митре Милошевски, кандидатот на ВМРО-ДПМНЕ со 12.668 гласови.

Константин Георгиески инаку, ја извршуваше функцијата градски татко по ненадејната смрт на избраниот градоначалник Јован Стојаноски во декември минатата година.

И во Ново Село СДСМ извојува победа, но многу тесно – со само 19 гласови предност. Никола Андонов, кандидатот на владејачката партија, доби 2.885 гласови, а Николчо Стоилков од ВМРО-ДПМНЕ, 2.866 покажуваат резултатите од ДИК.

Во Ново Село се пополнуваше градоначалничкото место по апсењето и затворската казна на избраниот градоначалник поради шверц на цигари. Тој беше уапсен на 10 јули минатата година, а оставка си поднесе на почетокот на октомври.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top