МПЦО Свети Климент Охридски – Берлин свечено прославен храмовиот празник

makedonci-vo-berlin-1-768x576.jpg

МПЦО Свети Климент Охридски – Берлин го прослави својот патронен празник со Света Литургија и со Македонска вечер со благослов на Неговото Високопреосвештенство Митрополитот Европски г. Пимен, а во присуство на голем број верници од Берлин и околина и Македонци од Албанија. По Светата литургија се изврши и благословување на славскиот леб припреман од кумот. Дечињата ја разубавија вечерта со прекрасните песнички. Отецот им подели благодарници на сите оние кои постојано и со многу љубов донираат и помагаат во црквата. Управниот Одбор на МПЦО Свети Климент Охридски – Берлин организира сенародна веселба со македонска музика.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top