Националната арена го доби името „Тоше Проески“

arena1.jpg

Националната арена „Филип Втори“ од денеска го промени своето име во национална арена „Тоше Проески“.

Портпаролот на Владата, потврди дека Националната Арена се преименува во „Тоше Проески“, па „Филип Втори“ замина во минатото.

Како што и беше најавено, денес Владата на редновна седница одлучи Националната арена да го носи името на најголемата македонска музичка ѕвезда.

„Утрово на редовната 129-та седница на Владата донесовме одлука за преименување на стадионот во Национална Арена Тоше Проески, во чест на личноста која остави трен белег на македонската и регионална современа историја“, соопшти портпаролот на Владата.

Ова е ново прекрстување на арената која во 2009 година беше преименуван во „Филип Втори“, а во периодот од 2016 до 2017 година го доби и името „Телеком Арена“.

Иако основната намена на арената е за играње на фудбалски натпревари, сепак никогаш до сега не доби име на некоја фудбалска легенда.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top