Добредојде за Македонија како 30 членка на НАТО во завршната декларација на самитот

nato1.jpg

Денеска е клучниот ден на самитот. Во завршната декларација предвидено е во посебен параграф да се забележи дека Македнија е добредојдена како 30 членка на НАТО.

Останува уште ратификацијата на протоколот од страна на Шпанија за на крај тоа да го стори и македонското Собрание.

Вчера Заев со неговата сопруга Зорица беа гости и на вечерата што ја приреди премиерот на Велика Британија, Борис Џонсон, во неговата резиденција во центарот на Лондон. Синоќа тој присуствуваше  и на прием кај кралицата Елизабета втора во Бакингемската палата.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top