Бурни реакции по репортажата на Би-Би-Си за Македонците во Грција

starec.jpg

Грчките медиуми денес ја коментираат репортажата на Би-Би-Си наречена „Невидливото малцинство во Грција – македонските словени“, во која се зборува дека со ратификацијата на Преспанскиот договор Грција го признала постоењето на македонски јазик и македонски народ, иако со децении го отфрла постоењето на сопственото македонско малцинство.

Во репортажата на Би-Би-Си е раскажана приказната на еден 92-годишен Македонец од Грција за историјата, асимилацијата и негацијата на Македонците од Егејот, бркањето на Македонците и преименувањето на топонимите, диктатурата на Метаксас и забраната на македонскиот јазик, како и судските прогони, затвори, закани и измачувања на луѓето во тој период доколку го говореле својот мајчин јазик.

Според „Та Неа“, репортажата на Би-Би-Си е „провокативна“ и дека едвај само неколку дена после влегувањето на Преспанскиот договор на сила и почетокот на новата епоха во односите меѓу Атина и Скопје, веќе се појавиле првите сенки околу името на нашата држава. Тие не се однесуваат толку на името, колку до деталите од договорот и до прашањето дали тие ја отвораат вратата за иредентизмот и за македонското малцинство во Грција, коментира „Та Неа“. Весникот ги цитира и реакциите на Неа Демократија и Движењето за промени, како и на грчката влада.

Неа Демократија побара од премиерот Алексис Ципрас недвосмислено и категорично да ја прати пораката до сите страни дека за Грција прашањето за постоење на етничко македонско малцинство не постои. Од таму додаваат дека целата одговорност за последиците од преспанскиот договор е во владата и дека одредени луѓе кои се декларираат како етничко македонско малцинство во Грција веќе ликуваат поради спогодбата.

„Та Неа“ го цитира и одговорот од кабинетот на Ципрас во кој се вели дека партијата и лидерот Киријакос Мицотакис повторно решиле да бидат пропагатори на неприфатливи и неосновани тврдења. Грчката влада подвлекува дека македонската влада го прифатила како непостоечко прашањето за македонското малцинство во Грција со потписот на Преспанскиот договор кој е официјален и меѓународно обврзувачки документ.

Реагираше и Движењето за промена од левиот центар во грчкиот политички спектар. „Беа потребни само неколку дена после ратификацијата на договорот за да започнат иредентистичките провокации и пропагандата на т.н. македонизам“, велат од таму. (Алфа)

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top