1000 Скопје, Р.Македонија, ул.”27 Март” бр.5, Скопје, тел: +389 2 3222101, тел/факс: +389 2 3215121

МАТИЦА
www.pogodok.com.mk
НАСТАНИ
БИЗНИС КЛУБ
ИЗДАВАШТВО
КУЛТУРА И ТРАДИЦИЈА
ВЕСНИЦИ
netpress
netpress
None
None
РАДИЈА И ТВ
None
None

None

None

ТУРИЗАМ
maamer

НАЈНОВИ ВЕСТИ ОД МАКЕДОНИЈА Четврток.30.3.2017
ВО СТРАНСТВО ЌЕ ГЛАСААТ 68.000 МАКЕДОНЦИ *** ЕВРОПАРЛАМЕНТАРЦИТЕ СЕ ЗА МАКЕДОНИЈА ВО ЕУ *** КАНДИДАТОТ НА ВМРО-ДПМНЕ ЌЕ СЕ ЗНАЕ НА ПРВИ МАРТ *** БИЛЈАНА ВАНКОВСКА ЌЕ СОБИРА ПОТПИСИ ЗА НЕЗАВИСЕН КАНДИДАТ *** УЧЕБНИЦИ ПО ИТАЛИЈАНСКИ ЈАЗИК ЗА 45 КУРСИСТИ ОД ДИРЕКТОРАТОТ ЗА ДИПЛОМАТСКА АКАДЕМИЈА *** СВЕТОТ ГИ ЦЕНИ ТРУДОВИТЕ НА МАКЕДОНСКИТЕ НАУЧНИЦИ *** СРЕДБА НА МАКЕДОНСКИТЕ АЛПИНИСТИ ВО МКЦ

КОНЕЧНО !!!
НАЈЛЕСЕН НАЧИН ЗА ПРОНАОЃАЊЕ НА НАШИТЕ ВО СТРАНСТВО
Матицата на иселениците од Македонија на сопствена иницијатива формираше база на податоци за сите иселеници Македонци ширум светот, пополнувајки ја базата со податоци за ВАС од сопствената архива, која е, мораме да си признаеме, многу стара. Затоа ВЕ МОЛИМЕ, доколку не се пронајдете во базата да ги внесете ВАШИТЕ ЛИЧНИ податоци (во ВАШ интерес е податоците да бидат точни) и со тоа да ја збогатиме содржината на базата на задоволство на сите МАКЕДОНЦИ, во и надвор од Македонија.

НАПОМЕНА: Сите податоци од базата се јавно достапни на интернет мрежата

Доколку ВЕ има во базата и некој податок за ВАС не е точен (на пример променета ви е адресата на живеење) ВЕ молиме да не известите на support@maticanaiselenici.com и ние ќе ја внесеме промената во базата.
НАЈДИ СЕ
ЗАПИШИ СЕ
Со секој нов запис во базата на податоци за иселениците, стануваме побројни, помоќни и подостапни за секој Македонец, насекаде низ светот.
ОДНАПРЕД ВИ БЛАГОДАРИМЕ
1
АКТИВНОСТИ
Новиот фашизам во Европа...
Неколку прашања за ВМРО-ДПМНЕ...
Венизелос ја кажува вистината...
повеќе
ВЕСТИ
Кекеновски: ВМРО-ДПМНЕ прави плакати со ликот на Иванов, Конвенцијата губи смисла...
Десет години од загинувањето на претседателот Трајковски...
Британски парламентарци со поддршка за евроинтеграцијата на Македонија...
повеќе
ЕКОНОМИЈА
Груевски: Дијаспората да се вклучи во привлекување странски инвестиции...
Ставрески: Економската и политичка стабилност клучни за странските инвеститори...
Привлекувањето инвеститори е патот до економскиот раст во регионот...
повеќе
КУЛТУРА И СПОРТ
Веб-серијата „Само велам“ со Ана Стојановска ја освои холивудска награда „Сателит“...
Ана Дурловски на 6 октомври ќе пее во „Метрополитен“...
Металург и Вардар задоволно ги тријат дланките...
повеќе
ПАТЕПИСИ, РЕПОРТАЖИ
Kрие ли Македонија нови резерви злато?...
Чија е пушката во саркофагот на Гоце Делчев?...
Трагата за саркофагот на Гоце води кон струшките мајстори...
повеќе
ИНТЕРВЈУ
Името на државата не е своина на една генерација!...
„Проблемот“ за името можам да го решам веднаш ...
Порастот на патниците е за шест пати поголем од европскиот просек...
повеќе
ВЕСТИ


Кекеновски: ВМРО-ДПМНЕ прави плакати со ликот на Иванов, Конвенцијата губи смислаСкопје, 26 февруари 2014
На интернет страниците кружат линкови кои доколку се отворат покажуваат изработен плакат за претседателски избори на веќе избран кандидат за претседател на државата од ВМРО-ДПМНЕ, иако до одржување на Конвенцијата на ВМРО-ДПМНЕ на која официјално треба да се избере кандидатот од оваа партија, има уште три дена, предупреди Јове Кекеновски.
повеќе
 
ВЕСТИ


Десет години од загинувањето на претседателот Трајковски

Гордана Дувњак

Скопје, 26 февруари 2014
Денес се навршуваат точно десет години од прераната смрт на поранешниот претседател на државата Борис Трајковски, кој трагично и во чудни околности загина во авионска несреќа во близина на Мостар. По тој повод беа одржани низа манифестации, меѓу кои и вчерашниот религиски форум насловен како „Верата на лидер кој и’ служи на нацијата“, организиран од меѓународната фондација „Борис Трајковски“ и Комисијата за односи со верските заедници и религиозни групи. На форумот зедоа учество верските лидери од петте верски заедници во државата, како и околу 50 видни домашни и странски гости.
повеќе
 
ЕКОНОМИЈА


Груевски: Дијаспората да се вклучи во привлекување странски инвестицииСкопје, 26 февруари 2014
Развојот на економијата и намалување на невработеноста преку привлекување странски инвестиции кои ќе значат нови работни места е главниот предизвик на Владата во што исклучително значење има активното учество и на македонската дијаспора.
повеќе
 
КУЛТУРА


Веб-серијата „Само велам“ со Ана Стојановска ја освои холивудска награда „Сателит“Скопје, 26 февруари 2014
Во неделата, на 23 февруари, во Лос Анџелес се одржа доделувањето на престижната награда „Сателит“, на Меѓународната академија за новинарство (ИПА -International Press Academy).
повеќе
 
КУЛТУРА
МАKЕДОНСKО ОПЕРСKО ДЕБИ НА СЦЕНАТА НА ЊУЈОРШKАТА ОПЕРА

Ана Дурловски на 6 октомври ќе пее во „Метрополитен“Скопје, 26 февруари 2014
Врвниот македонски сопран Ана Дурловски, нарекувана уште и македонскиот славеј, на 6 октомври ќе настапи на сцената на најголемата оперска куќа во светот - „Метрополитен“ во Њујорк. Дурловски ќе биде првата оперска пејачка од Македонија што ќе стапне на сцената на која пееле и пеат Ана Нетребко, Рене Флеминг, Пласидо Доминго, Лучано Павароти. Се смета дека уметникот што ќе настапи во „Метрополитен“ си обезбедил светска кариера. Дурловски ќе настапи како Kралицата на ноќта во операта „Волшебната флејта“ на Моцарт, улога со која пред речиси осум години дебитира на сцената на реномираната Виенска државна опера.
повеќе
 
РЕПОРТАЖА
ВО ПОТРАГА ПО МИНЕРАЛНИ БОГАТСТВА И ОТВОРАЊЕ РУДНИЦИ

Kрие ли Македонија нови резерви злато?

Зденка Павковиќ

Скопје, 26 февруари 2014
На само пет километри пред влезот во Валандово се одвојува кривулест пат, кој води кон селото Kазандол, сместено на едно од голите ритчиња што се наоѓаaт на надморска висина од 650 метри. Питомо село, кое во суштина многу се разликува од селата во плодната валандовска долина. Овде, речиси единствена дејност на луѓето е сточарството. Овци, кози, по некоја крава, се главниот имот на жителите на ова село.
повеќе
 
СПОРТ
РАKОМЕТ – ПО ЖДРЕПKАТА ЗА ОСМИНА-ФИНАЛЕТО ОД ЛШ

Металург и Вардар задоволно ги тријат дланкитеСкопје, 26 февруари 2014
Металург и Вардар ги добија противниците што ги посакуваа за во осмина-финалето од ракометната Лига на шампионите. Металург ќе се соочи со дански Kолдинг, а Вардар за противник ќе го има актуелниот европски првак, германскиот Хамбург. Од таборите на македонските учесници во елитното натпреварување пред ждрепката ги посакуваа токму овие противници. Првите мечеви Металург и Вардар ќе ги играат во Скопје на 19 и на 23 март, а реваншите на гости на 26 и на 30 март.
повеќе
 
ВЕСТИ


Британски парламентарци со поддршка за евроинтеграцијата на МакедонијаСкопје, 25 февруари 2014
Премиерот Никола Груевски синоќа во Лондон, по конференцијата на ЕБОР на која присуствуваа сите премиери од Западен Балкан, еврокомесарот за проширување Штефан Филе и претседателот на ЕБОР, се сретна со членови на британскиот Парламент кои се дел од групата поддржувачи на евроинтеграцијата на Република Македонија.
повеќе
 
ВЕСТИ
СРЕДБА ГРУЕВСКИ - ХЕЈГ

Обединетото Kралство сака европски интегриран регионСкопје, 25 февруари 2014
Премиерот Никола Груевски на маргините на конференцијата во Лондон во организација на ЕБОР се сретна со еврокомесарот Штефан Филе и со министерот за надворешни работи на Велика Британија, Вилијам Хејг.
повеќе
 

ЛИНКОВИ
maamer
forum-mkdch
maamer
maamer
maamer
maamer
forum-mkdch
ТЕТОВО СКОПЈЕ КРИВА ПАЛАНКА БЕРОВО ШТИП ГОСТИВАР ВЕЛЕС ДЕМИР КАПИЈА ДЕБАР ПРИЛЕП ГЕВГЕЛИЈА ОХРИД БИТОЛА
© Матица на иселениците oд Македонија. Сите права задржани.