Односите меѓу Македонија и Србија се стабилни

Интервју на Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи, Никола Попоски за Магазинот Српска Економија Заменик-претседателот на Владата на Република Македонија и министер за надворешни работи Никола Попоски оцени дека регионалната соработка има голем потенцијал. Мак more ...

Од утре во оптек новите апоени од 200 и 2.000 денари

Одлуката за издавање книжни пари во апоени од 200 и 2.000 денари произлегува од реално согледаната потреба за ребалансирање на постоечката апоенска структура на книжните пари во оптек, соопшти Народна банка. Од утре, 15-ти декември, ќе бидат пуштени во оптек книжни пари во нови апоени од 200 и 2.000 денари, а more ...

Ова е новата Мис на Македонија (фото)

Александра Тројановска од Крива Паланка е победничката на изборот за Мис на Македонија 2016 за „Мис Глоуб“ - избор за убавина што ќе се случи на 25 ноември во Тирана, Албанија. По неколку полуфинални вечери низ градовите низ Македонија, викендов во Виница се одржа финалната церемонија, на која победи 25-годиш more ...

Селекторите во Групата Б: Червар контра Вујо, балканска класика на светската сцена

Машката ракометна репрезентација на Македонија на Светското првенство во Франција го бележи петтиот настап на ракометните мундијали. На СП 2017 што стартува утре, Македонија ќе игра во Групата Б заедно со селекциите на Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола. Пласман во осминафиналето на СП обезбедуваат че more ...

ЕНРИКЕ ИГЛЕСИЈАС КАНИ НА КОНЦЕРТ

Ѕвездата на латино поп музиката, Енрике Иглесијас, лично ги покани македонските фанови преку својата официјална фејсбук-страница (која има над 50 милиони фанови), на концертот кој ќе се одржи идниот понеделник (20.6.2016), во ВИП арената на СЦ „Борис Трајковски“. Енрике во Скопје доаѓа во рамките на светската more ...

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top