Селекторите во Групата Б: Червар контра Вујо, балканска класика на светската сцена

Селекторите во Групата Б: Червар контра Вујо, балканска класика на светската сцена

Машката ракометна репрезентација на Македонија на Светското првенство во Франција го бележи петтиот настап на ракометните мундијали. На СП 2017 што стартува утре, Македонија ќе игр ...

Иванов му го даде мандатот на Груевски, тече рокот од 20 дена за формирање влада

Иванов му го даде мандатот на Груевски, тече рокот од 20 дена за формирање влада

Од денеска почнува да тече рокот од 20 дена во кој мандатарот за составување на новата влада, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Никола Груевски, треба да поднесе програма и предлог-состав на ...

Денеска почнува „Вевчанскиот карневал“

Денеска почнува „Вевчанскиот карневал“

Струга, 10 јануари, 2017 - 11:07 (META)  Годинешниот „Вевчански карневал“ почнува денеска со културни настани предвидени за оваа манифестација. Програмата денеска е во знакот на од ...

Коалициите и партиите ќе ги подигнат уверенијата за новите пратеници

Коалициите и партиите ќе ги подигнат уверенијата за новите пратеници

Во Државната изборна комисија денеска попладне ќе бидат врачени уверенијата за новите пратеници избрани на предвремените парламентарни избори 2016. Се очекува по врачувањето на уве ...

Најава за брзо  формирање на Влада

Најава за брзо формирање на Влада

остизборните тензии што избија минатата недела целосно стивнаа, но сѐ уште има неизвесности поради  различните комбинации околу формирањето влада. Од друга страна, нема најави дека ...

Дијаспора: Никој не смее да ја фалсификува волјата на македонскиот народ

Дијаспора: Никој не смее да ја фалсификува волјата на македонскиот народ

Никој не смее да се дрзне да ја фалсификува, оспорува и краде волјата на македонскиот народ. Здружението на граѓани Македонско Сонце од Флорида преку писмо порачува дека изборите н ...

ПО СЛАБИОТ РЕЗУЛТАТ НА ИЗБОРИТЕ: Мендух Тачи си поднесе оставка од лидерската позиција во ДПА

ПО СЛАБИОТ РЕЗУЛТАТ НА ИЗБОРИТЕ: Мендух Тачи си поднесе оставка од лидерската позиција во ДПА

Тачи информацијата ја објави вечерва на официјалната фејсбук страница Претседателот на ДПА, Мендух Тачи, вечерва соопшти дека си поднел неотповиклива оставка од лидерското место во ...

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top