ТРНОВО 2015
44.СВЕТСКА СЕМАКЕДОНСКА ИСЕЛЕНИЧКА СРЕДБА – ТРНОВО 2015

44.СВЕТСКА СЕМАКЕДОНСКА ИСЕЛЕНИЧКА СРЕДБА – ТРНОВО 2015

На 2.Август – Илинден во дворот на црквата „Успение на Пресвета Богородица“ во битолското село Трново ќе се одржи 44. Семакедонска светска иселеничка средба Трново 2015 во организа ...

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ: МАКЕДОНИЈА РЕГИОНАЛЕН ЛИДЕР ВО БОРБАТА ПРОТИВ ТРГОВИЈАТА СО ЛУЃЕ

СТЕЈТ ДЕПАРТМЕНТОТ: МАКЕДОНИЈА РЕГИОНАЛЕН ЛИДЕР ВО БОРБАТА ПРОТИВ ТРГОВИЈАТА СО ЛУЃЕ

Со објавувањето на годинешниот Извештај за трговија со луѓе на Стејт департментот на САД за 2015, Соединетите Држави денеска и честитаат на Македонија што повторно го постигна стат ...

СРЕДБАТА НА РАБОТНИТЕ ГРУПИ ЗАВРШИ, НОВА ЗАКАЖАНА ЗА ДЕНЕСКА

СРЕДБАТА НА РАБОТНИТЕ ГРУПИ ЗАВРШИ, НОВА ЗАКАЖАНА ЗА ДЕНЕСКА

Во Клубот на пратениците по три часа разговори синоќа заврши состанокот на работните групи на ВМРО-ДПМНЕ, СДСМ, ДУИ и ДПА за имплементација на договорот. По средбата ниту една од п ...

„ИЛИНДЕНСКИ МАРШ“ – КОЊАНИЦИТЕ ТРГНАА ЗА КРУШЕВО

„ИЛИНДЕНСКИ МАРШ“ – КОЊАНИЦИТЕ ТРГНАА ЗА КРУШЕВО

Коњаниците од Горно Лисиче  од паркот „Јане Сандански“ во Општина Аеродром го започнаа „Илинденскиот марш 2015“ кој ќе заврши на 2 август, на прославата на најголемиот македонски н ...

ЕЗЕРСКИТЕ ВИНСКИ РЕГАТИ – ПРОМОЦИЈА НА ТУРИЗМОТ

ЕЗЕРСКИТЕ ВИНСКИ РЕГАТИ – ПРОМОЦИЈА НА ТУРИЗМОТ

Шеесетмина учесници викендов беа дел од Втората тиквешка винска езерска регата. Тие пловеа по водите на Тиквешкото Езеро, дегустираа вино од тиквешки винарии и риби од езерото и ги ...

НЕБОЈША ЈОВАНОВИЌ – УБАВ ПРИЕМ ЗА „НЕЗРЕЛИ ЦРЕШИ“ НА ФЕСТИВАЛОТ ВО ГРЕНОБЛ

НЕБОЈША ЈОВАНОВИЌ – УБАВ ПРИЕМ ЗА „НЕЗРЕЛИ ЦРЕШИ“ НА ФЕСТИВАЛОТ ВО ГРЕНОБЛ

Краткометражниот македонски игран филм „Незрели цреши“ на младиот режисер Небојша Јовановиќ ја имаше својата светска премиера на големиот Фестивал на краток филм во Гренобл, Франци ...

ТОНИ НАУМОВСКИ НОМИНИРАН ЗА УЛОГАТА НА ОФ-ОФ-БРОДВЕЈ

ТОНИ НАУМОВСКИ НОМИНИРАН ЗА УЛОГАТА НА ОФ-ОФ-БРОДВЕЈ

Македонскиот актер Тони Наумовски, кој живее и работи во Њујорк, е номиниран за Њујоршките театарски иновативни награди кои по 12. пат ги доделува Иновативната театарска фондација ...

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top