ВЕСНА БАЈАЛСКА:  ДЛАБОКО ВО СЕБЕ ЈА НОСАМ ВИЗАНТИСКАТА МЕЛАНХОЛИЈА

ВЕСНА БАЈАЛСКА: ДЛАБОКО ВО СЕБЕ ЈА НОСАМ ВИЗАНТИСКАТА МЕЛАНХОЛИЈА

Весна Бајалска е белградско дете чии предци дишеле солунски воздух, родителите ѝ биле загледани во Рациновите мугри, а еве таа самата веќе неколку години секое утро ја тутка на себ ...

ПОПОСКИ: ДОГОДИНА ПРИОРИТЕТИ ЌЕ НИ БИДАТ РАЗВИВАЊЕ НА ОДНОСИТЕ СО СОСЕДИТЕ И ЕКОНОМСКАТА ДИПЛОМАТИЈА

ПОПОСКИ: ДОГОДИНА ПРИОРИТЕТИ ЌЕ НИ БИДАТ РАЗВИВАЊЕ НА ОДНОСИТЕ СО СОСЕДИТЕ И ЕКОНОМСКАТА ДИПЛОМАТИЈА

На денешната средба во Скопје на шефовите на дипломатско-конзуларните претставништва на Македонија во светот, министерот за надворешни работи Никола Попоски рече дека би биле задов ...

САБОТНА СРЕДБА НА АЛФЕЕВ СО ИВАНОВ, ГРУЕВСКИ И Г.Г. СТЕФАН

САБОТНА СРЕДБА НА АЛФЕЕВ СО ИВАНОВ, ГРУЕВСКИ И Г.Г. СТЕФАН

Највлијателниот митрополит на Руската православна црква, митрополитот волоколамски Иларион Алефеев, кој е главен креатор на надворешната политика на Московската патријаршија. на та ...

СТАВРЕСКИ НАЈАВИ НОВИ МЕРКИ ЗА БИЗНИС КЛИМАТА

СТАВРЕСКИ НАЈАВИ НОВИ МЕРКИ ЗА БИЗНИС КЛИМАТА

Вицепремиерот и министер за финансии Зоран Ставрески најавува дека економските реформи во наредниот период ќе се надградува со нови 32 генерални мерки. Тој, на денешната отворена с ...

АЛБАНИЈА НЕ ДАЛА НИТУ ЛЕК ЗА КУЛТУРНИ ПРОЕКТИ НА ТАМОШНИТЕ МАКЕДОНЦИ

АЛБАНИЈА НЕ ДАЛА НИТУ ЛЕК ЗА КУЛТУРНИ ПРОЕКТИ НА ТАМОШНИТЕ МАКЕДОНЦИ

Официјална Тирана наоѓа средства за финансирање на своите сонародници што живеат во другите држави во регионот, но досега независно од тоа која влада ја водела Албанија, средства з ...

ВО НОВО СЕЛО ОТВОРЕН МУЗЕЈОТ НА ДЕЈЦИТЕ НА ВМРО ОД ШТИП И ШТИПСКО

ВО НОВО СЕЛО ОТВОРЕН МУЗЕЈОТ НА ДЕЈЦИТЕ НА ВМРО ОД ШТИП И ШТИПСКО

Во штипско Ново Село премиерот Никола Груевски, министерката Елизабета Канческа-Милевска и градоначалникот на општина Штип, Илчо Захариев попладнево свечено го пуштија Музејот на д ...

ДЕВЕТГОДИШНИОТ БОРАЧ ВОДЕНСКИ „ГАЗИ“ И ПОСТАРИ И ПОГОЛЕМИ ОД СЕБЕ

ДЕВЕТГОДИШНИОТ БОРАЧ ВОДЕНСКИ „ГАЗИ“ И ПОСТАРИ И ПОГОЛЕМИ ОД СЕБЕ

Македонскиот борач во бразилско џиу-џицу (БЏЏ) Кристијан Кико Воденски освои два златни медали на ГФТ Отвореното првенство на Германија во категоријата деца-мешано, што денеска се ...

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top