МЕРКИТЕ ЗА ГРАДЕЊЕ ДОВЕРБА, ГЛАВНА ТЕМА НА СРЕДБАТА КОЅИАС – НИМИЦ

МЕРКИТЕ ЗА ГРАДЕЊЕ ДОВЕРБА, ГЛАВНА ТЕМА НА СРЕДБАТА КОЅИАС – НИМИЦ

Министрите за надворешни работи на Македонија и Грција, Никола Попоски и Никос Коѕиас на средбата пред две недели во Будимпешта размениле листи со точки за мерките за градење довер ...

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ 100 ГОДИНИ ОД БИТКАТА НА ЧАНАК КАЛЕ

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ИВАНОВ НА ОДБЕЛЕЖУВАЊЕ 100 ГОДИНИ ОД БИТКАТА НА ЧАНАК КАЛЕ

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов престојува во работна посета на Турција, на покана на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, по повод свеченостите за одбележување на 100-го ...

„НОЌ НА КНИГАТА“ ВО МКД „ИЛИНДЕН“ ОД РИЕКА

„НОЌ НА КНИГАТА“ ВО МКД „ИЛИНДЕН“ ОД РИЕКА

На 23 април, кога се одбележува Светскиот ден на книгата, во САД, Велика Британија, Германија, Ирска и други земји, се одржува „World Book Night“ („Светска ноќ на книгата“)- манифе ...

ЈЕЛИСАВЕТА ГЕОРГИЕВА: МАКЕДОНСКИТЕ ПРОИЗВОДИ ПРЕКУ ПОЛСКА ЌЕ ОДАТ ВО КИНА

ЈЕЛИСАВЕТА ГЕОРГИЕВА: МАКЕДОНСКИТЕ ПРОИЗВОДИ ПРЕКУ ПОЛСКА ЌЕ ОДАТ ВО КИНА

Кина сака да ја зајакне економската соработка во регионот на Централна и Источна Европа. За таа цел се формира и Деловен совет со седиште во Варшава. Како е замислено да функционир ...

ИНА СУСЛИНА – ЌЕ ЈА ЗАВРШАМ КАРИЕРАТА ВО ВАРДАР!

ИНА СУСЛИНА – ЌЕ ЈА ЗАВРШАМ КАРИЕРАТА ВО ВАРДАР!

ЖРК Вардар патува на фајналфор во Лига на шампиони во Будимпешта со противник кого најмалку го посакуваше. Ќе играте против ланскиот ривал, екипата на Будуќност. Го најдовте ли „ре ...

ВОСКРЕСНА БИГОРСКИОТ МАНАСТИР

ВОСКРЕСНА БИГОРСКИОТ МАНАСТИР

Утрото, на 30 септември 2009 година, пламените јазици го проголтаа „Горни палат“, останаа ѕидовите од камен, отпадоци на изгорени греди, таваници, книги, предмети, пепел и купови и ...

ВМРО ВО АРХИВИТЕ НА „ЊУЈОРК ТАЈМС“: УБИСТВА И САМО УБИСТВА

ВМРО ВО АРХИВИТЕ НА „ЊУЈОРК ТАЈМС“: УБИСТВА И САМО УБИСТВА

На македонската историографија и во сведоштвата на личностите фатени од револуционерниот терор на Внатрешната македонска револуционерна организација и' се познати најголемиот дел о ...

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ