Средба на претседателот Иванов со македонските здруженија од Истанбул и Измир

Средба на претседателот Иванов со македонските здруженија од Истанбул и Измир

При престојот во Република Турција, по повод инаугурацијата на новоизбраниот турски претседател Реџеп Таип Ердоган претседателот Иванов оствари средба со претставници на македонски ...

МАКЕДОНЦИТЕ ПРЕКУ КВОТИ ВО АЛБАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ?

МАКЕДОНЦИТЕ ПРЕКУ КВОТИ ВО АЛБАНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ?

Преку воведување квоти постои можност Македонците и другите малцинства во Албанија во иднина да влезат во парламентот во Тирана, дознава „Дневник“ од дипломатски извори. Овој предл ...

ХЕРИТИЏ: САД ДА СЕ АНГАЖИРААТ ДА СЕ ТРГНЕ ГРЧКОТО ВЕТО КОН МАКЕДОНИЈА

ХЕРИТИЏ: САД ДА СЕ АНГАЖИРААТ ДА СЕ ТРГНЕ ГРЧКОТО ВЕТО КОН МАКЕДОНИЈА

Во анализа на американската фондација Херитиџ, објавена во пресрет на самитот на НАТО во Велс, се бара од САД да се погрижат политиката на проширување на НАТО да продолжи, и да пре ...

МЕРКЕЛ НИ ДАДЕ ЗАДАЧИ ЗА ЧЕТИРИ ГОДИНИ

МЕРКЕЛ НИ ДАДЕ ЗАДАЧИ ЗА ЧЕТИРИ ГОДИНИ

По средбата зад херметички затворена врата, германската канцеларка Ангела Меркел, преставниците на ЕУ и лидерите од западниот Балкан излегоа со заклучоци кои ги сместија во четириг ...

ИВАНОВ СЕ СРЕТНА СО ЕРДОГАН И ДАВУТОГЛУ

ИВАНОВ СЕ СРЕТНА СО ЕРДОГАН И ДАВУТОГЛУ

Македонскиот претседател Ѓорге Иванов учеството на инаугурацијата на новоизбраниот претседател на Република Турција, Реџеп Таип Ердоган во Анкара го искористи и за неформални средб ...

ПАВЛЕСКИ: КИНЕСКИТЕ КОМПАНИИ ПРЕКУ МАКЕДОНИЈА ДО ЕВРОПА

ПАВЛЕСКИ: КИНЕСКИТЕ КОМПАНИИ ПРЕКУ МАКЕДОНИЈА ДО ЕВРОПА

Кина е заинтересирана за соработка со цела централна и источна Европа, особено со учество во изградба на железници и пристаништа во регионот. Ова го истакна кинескиот вицепремиер Џ ...

АКАДЕМИК ТАКИ ФИТИ – БИЗНИСОТ ДА ГО КРЕИРА РАЗВОЈОТ, А НЕ ДРЖАВАТА

АКАДЕМИК ТАКИ ФИТИ – БИЗНИСОТ ДА ГО КРЕИРА РАЗВОЈОТ, А НЕ ДРЖАВАТА

Академик Фити, деновиве во Охрид, со група академици расправавте за перспективите на развојот на Македонија на среднорочен и долгорочен план. Од трибината беше испратена порака дек ...

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top