АХМЕТИ ПО ОДМОРИТЕ ЌЕ МУ ОДГОВОРИ НА ГРУЕВСКИ ДАЛИ Е ЗА ПОПИС

АХМЕТИ ПО ОДМОРИТЕ ЌЕ МУ ОДГОВОРИ НА ГРУЕВСКИ ДАЛИ Е ЗА ПОПИС

Вицепремиерот Муса Џафери, генералниот секретар Абдилаќим Адеми, министерот за правда Аднан Јашари и Тахир Хани се тимот на ДУИ задолжен да ги разгледа предлозите за нов попис во М ...

МАKЕДОНСKИ ЕТНОФЕСТИВАЛ ВО АМЕРИKА

МАKЕДОНСKИ ЕТНОФЕСТИВАЛ ВО АМЕРИKА

Мирис на ќебапи, топлина од жешка скара и македонска музика го исполнија воздухот викендов во градот Рочестер, во државата Њујорк. Македонците што живеат таму ја покажаа својата го ...

ПАРИТЕ ОД ЕВРООБВРЗНИЦАТА ЌЕ СТИГНАТ ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА

ПАРИТЕ ОД ЕВРООБВРЗНИЦАТА ЌЕ СТИГНАТ ДО КРАЈОТ НА НЕДЕЛАВА

Парите од еврообврзницата е можно да „легнат“ на сметка на земјава до крајот на оваа недела, велат за „Утрински весник“ од Народна банка на Македонија. На заедничката прес-конферен ...

ДЕЛ ОД АРХЕОЛОШКОТО БОГАТСТВО НА МАКЕДОНИЈА ПАТУВА ЗА ГЕРМАНИЈА

ДЕЛ ОД АРХЕОЛОШКОТО БОГАТСТВО НА МАКЕДОНИЈА ПАТУВА ЗА ГЕРМАНИЈА

„Златните лица на македонските кралеви - Македонците и Келтите од охридскиот регион“ е насловот на изложбата од Македонија која како дел од проектот на Европската унија „Судир на к ...

БРОНЗА ОД СП И НОРМА ЗА ПОИ ЗА НАКОВСКА-БИКОВА

БРОНЗА ОД СП И НОРМА ЗА ПОИ ЗА НАКОВСКА-БИКОВА

Оливера Наковска-Бикова го освои бронзениот медал во дисциплината воздушен пиштол 10 метри на Светското првенство во стрелаштво за лица со хендикеп во Зул, Германија, а пласманот и ...

ДЕВЕТТИ МЕЃУНАРОДЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “АЛЕКСАНДАР ТРЕТИ МАКЕДОНСКИ“ ВО ОХРИД

ДЕВЕТТИ МЕЃУНАРОДЕН ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “АЛЕКСАНДАР ТРЕТИ МАКЕДОНСКИ“ ВО ОХРИД

Во чест на 2370 години од раѓањето на Великиот Македонски Император Александар Трети Македонски, во организација на истоименото охридско културно-уметничко друштво, денес во 19 час ...

Во Србија денови на македонската култура

Во Србија денови на македонската култура

Од 24 до 26 јули во Библиотеката „Ѓура Јакшиќ“ во Петровац на Млава (Србија) ќе се одржат Денови на македонската култура. Ќе биде одржана Вечер на македонската поезија и песна, при ...

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top