ЖИВКО МУКАЕТОВ: АЛКАЛОИД – 80 ГОДИНИ ПОСВЕТЕНОСТ, РАЗВОЈ, ИНВЕСТИЦИИ, И УСПЕХ

ЖИВКО МУКАЕТОВ: АЛКАЛОИД – 80 ГОДИНИ ПОСВЕТЕНОСТ, РАЗВОЈ, ИНВЕСТИЦИИ, И УСПЕХ

Живко Мукаетов, генерален извршен директор и Претседател на Управен одбор на Алкалоид АД Скопје Алкалоид годинава слави 80 години јубилеј од основањето. Малку се компаниите во Маке ...

Новиот предлог-буџет за 2017 година усвоен од Владата на РМ

Новиот предлог-буџет за 2017 година усвоен од Владата на РМ

Во рекордно време Владата на РМ успеа да го одобри буџетот за 2017 година, кој воедно е и рекордно голем и предвидува трошења во висина од 3.3 милијарди евра на 3% годишен економск ...

ОГРАДИТЕ ЈА ЗАШТИТИЈА МАКЕДОНИЈА: Мигрантите преку бугарските села ја полнат Србија

ОГРАДИТЕ ЈА ЗАШТИТИЈА МАКЕДОНИЈА: Мигрантите преку бугарските села ја полнат Србија

Намалувањето на бегалците во Македонија ја покажува оправданоста на државниот врв да постави ограда на јужната граница. Во моментов околу 130 бегалци се останати во Прифатниот цент ...

Скопје домаќин на 31.  Светско воено првенство во борење

Скопје домаќин на 31. Светско воено првенство во борење

Скопје ќе биде домаќин на 31. Светско воено првенство во борење, кое ќе се одржува од 19 до 25 септември, а на кое  ќе учествуваат повеќе од 400 претставници од 32 држави. На претс ...

Николиќ на Кајмакчалан и на средба со Иванов

Николиќ на Кајмакчалан и на средба со Иванов

Српскиот претседател Томислав Николиќ денеска во Битола ќе се сретне со претседателот на Македонија Ѓорге Иванов, а претходно ќе присуствува на комеморација на битката на Кајмакчал ...

Вељаноски во Стразбур: Преку Советот на Европа започна европското интегрирање на Македонија

Вељаноски во Стразбур: Преку Советот на Европа започна европското интегрирање на Македонија

Претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски денеска во рамки на Европската конференција на претседатели на парламенти која се одржува во Стразбур, Франција ...

Уште еден земјотрес го стресе Скопје – магнитудата повисока од утринскиот

Уште еден земјотрес го стресе Скопје – магнитудата повисока од утринскиот

Земјотрес со интензитет од 2,1 степен според Рихтер вчера пред полноќ бил регистриран во Скопје. Според информациите од европската макросеизмичка опсерваторија, потресот бил регист ...

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top