You Are Here: Home » Занимливости

ЕНРИКЕ ИГЛЕСИЈАС КАНИ НА КОНЦЕРТ

Ѕвездата на латино поп музиката, Енрике Иглесијас, лично ги покани македонските фанови преку својата официјална фејсбук-страница (која има над 50 милиони фанови), на концертот кој ќе се одржи идниот понеделник (20.6.2016), во ВИП арената на СЦ „Борис Трајковски“. Енрике во Скопје доаѓа во рамките на светската турнеја „Sex and Love“ во која го промовира својот последен студиски албум. На македонската публика ...

Прочитај повеќе

АЛЕКСАНДРА ЈАНЕВА ПОБЕДНИК НА МАКФЕСТ 2016

Триесет и првото издание на „Макфест“ заврши со победата на Александра Јанева, која по вторпат е носител на ловорики на штипскиот фестивал на забавни мелодии. Младата струмичанка, инаку стоматолог по професија, ја изведе композицијата „За сто години“ на авторите Ристо Самарџиев и Владимир Дојчиновски (со нив ќе ја дели паричната награда од 10.000 евра), а нејзината вокална изведба беше заслужна и за трофејо ...

Прочитај повеќе

KАЛИОПИ: МОИТЕ ТРИ МИНУТИ ЌЕ БИДАТ ЗАПИШАНИ ВО ИСТОРИЈАТА НА ЕВРОВИЗИЈА

Македонската претставничка Kалиопи со темата „Дона“ ќе настапи осма, во втората полуфинална вечер на Евровизија, во Стокхолм. На сцената во „Глоуб арената“ ќе се претстават учесници од 18 земји, а само десет, кои ќе освојат најголем број гласови од жирито и од публиката, ќе обезбедат влез во финалето. Kалиопи и македонскиот евровизиски тим веруваат дека ќе бидат дел од финалистите на евровизискиот избор. На ...

Прочитај повеќе

ПОЧНУВА НАЈГОЛЕМИОТ ЕВРОПСКИ МУЗИЧКИ ФЕСТИВАЛ

Со големото дефиле на учесници и гламурозна церемонија, вчера пред Градската куќа во Стокхолм и официјално започна „Евровизија 2016“, која годинава за домаќин ја има Шведска, поточно арената „Глоуб“ во „нордиската Венеција“, како што ја нарекуваат престолнината. Стокхолм ги нагости 42 земји учеснички што на 61. евровизиско издание ќе го вложат музичкиот влог и ќе го употребат целиот капацитет за нивната зем ...

Прочитај повеќе

КАЛИОПИ ЈА ОДРЖА ПРВАТА ПРОБА ВО „ГЛОУБ АРЕНА“

Вчера „Глоуб арената“ во Шведска првпат ги угости учесниците на втората полуфинална евровизиска вечер, која ќе се случува на 12 мај. На сцената ги видовме претставниците на Летонија, Полска, Швајцарија, Израел, Белорусија, Србија, Ирска, Литванија, Австралија и Македонија. Работниот дел почна во 10 часот, а нашата претставничка Калиопи, како што пишуваат регионалните медиуми, беше во топ-форма и привлече вн ...

Прочитај повеќе

„ДОНА“ ПРОДОЛЖУВА ДА ВООДУШЕВУВА

Калиопи, нашата евровизиска претставничка, по покана на организаторот на најголемиот евровизиски промотивен настан „Eurovision in concert“, минатиот викенд престојуваше во Амстердам. Концертот беше придружен со средба со новинарите, каде што најдобро се потврди фактот дека евровизиските медиуми и фанови многу добро ја паметат по настапот во Азербејџан во 2012 година, кога Калиопи ја пееше „Црно и бело“. За ...

Прочитај повеќе

КАЛИОПИ ПЕЕ ОСМА ВО ВТОРАТА ПОЛУФИНАЛНА ВЕЧЕР

Шведската телевизја, како домаќин-радиодифузер и оргазнизатор на годинешнава Евровизија 2016, го откри редоследот на настапи на учесниците во полуфиналните вечери на ова музичко натпреварување. Според ждрепката, македонската претставничка Калиопи ќе настапи осма, во втората полуфинална вечер. Во првата полуфинална вечер, прва ќе настапи Финска, а потоа следуваат: Грција, Молдавија, Унгарија, Хрватска, Холан ...

Прочитај повеќе

80 ЛЕТА АЛЕКСАНДАР ЏАМБАЗОВ

Иако во февруари наполни 80 години, маестро Александар Џамбазов, официјално и јавно, роденденот ќе го прослави во Македонската филхармонија на 14 април. Станува збор за убав музички настан, кој, претпоставувате, ќе го води Игор Џамбазов, а роденденската песна ќе ја пеат: Биба Додева, Сашо Гигов-Гиш, Игор Митровиќ, Наде Талеска, Александар Тарабунов и Андријана Јаневска. Саша Николовски-Ѓумар е диригентот, з ...

Прочитај повеќе

„ДОНА“ Е НАШИОТ ТАЕН КОД

„Дона“, македонскиот музички адут за „Евровизија 2016“, по завчерашното поставување на каналот „Јутуб“, па се' до затворањето на весникот, имаше 40.950 прегледи и најразлични коментари. Се разбира, многубројни беа позитивните - „Калиопи е подготвена за следната, ’Евровизија’ 2017“, „Се роди уште еден евергрин“, па се' до „Ни недостасува врисокот на крајот, како што го имаше ’Црно и бело’... „Дона“ завчера, ...

Прочитај повеќе

СУЗАНА СПАСОВСКА – 30 ГОДИНИ НА ЕСТРАДАТА

„Т’га за југ“, арија од Пучини, песна на кинески јазик... со перфектна леснотија во својата изведба, Сузана Спасовска им ги подари овие музички изненадувања, поразлични од нејзиниот вообичаен репертоар, на сите оние што дојдоа на нејзиниот јубилеен концерт, што се одржа во петокот, на 4 март, во салонот на МОБ. За овие три децении на македонската естрада, колку што Сузе национале ги одбележа со овој концерт ...

Прочитај повеќе

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top