You Are Here: Home » Спорт

Селекторите во Групата Б: Червар контра Вујо, балканска класика на светската сцена

Машката ракометна репрезентација на Македонија на Светското првенство во Франција го бележи петтиот настап на ракометните мундијали. На СП 2017 што стартува утре, Македонија ќе игра во Групата Б заедно со селекциите на Шпанија, Словенија, Исланд, Тунис и Ангола. Пласман во осминафиналето на СП обезбедуваат четирите најдобро селекции од секоја група. Според многу проценки, ова ќе биде една од најнеизвесните ...

Прочитај повеќе

Традиционалистите со седум злата од ЕП

Македонската репрезентација во традиционално карате постигна извонреден резултат, освојувајќи 12 медали на Европското првенство (ЕП) во Крањска Гора, Словенија. Од нив, седум се златни, две сребрени и три бронзени. Кај сениорите злато во ката и во борби освои Дејан Недев, неговата сестра Јадранка е европска првенка во фукуго, а освои и бронза во борби, додека Матеј Ангеловски освои сребро во кого кумите. Ка ...

Прочитај повеќе

Три храбри македонски девојчиња – првата наша женска експедиција на Хималаите

Македонија има луѓе со кои навистина треба да се гордее. Особено кога станува збор за храбри девојки кои успешно се борат и ги реализираат своите замисли. Не знаеме колку од вас слушнале за Маја, Александра и Ана, но ние сме сигурни дека ќе ви претставува задоволство да знаете дека тие се првата македонска женска експедиција на Хималаите. Маја Бошкоска, Александра Герасимова и Ана Грбиќ на 10 октомври во 11 ...

Прочитај повеќе

Скопје домаќин на 31. Светско воено првенство во борење

Скопје ќе биде домаќин на 31. Светско воено првенство во борење, кое ќе се одржува од 19 до 25 септември, а на кое  ќе учествуваат повеќе од 400 претставници од 32 држави. На претстојното првенство, кое е во организација на Министерството за одбрана и Армијата на Република Македонија, ќе учествуваат и учесници и носители на медали од последната Олимпијада во Рио, Бразил. ...

Прочитај повеќе

МАКЕДОНИЈА ЈА ПОБЕДИ И БУГАРИЈА

Македонската одбојкарска репрезентација со максимални три победи го заврши првиот од двата турнира од годинашното издание на Европската лига. Вечерва во Варна, македонските одбојкари беа поуспешни од домаќинот Бугарија со 3-1. Првиот сет донесе голема борба, а на крајот на разлика, Македонија триумфираше со 31:29. Бугарите изедначија по 25:15 во вториот сет, а третиот и четвртиот Македонците ги добија со 25 ...

Прочитај повеќе

ИЛИНА АРСОВА И ФИЛИП ВАСИЛЕВСКИ СТАПНАА НА ВРВОТ ДЕНАЛИ ВО АЛЈАСКА

На 24 мај, планинарите Илина Арсова и Филип Василевски се качија на врвот Денали во Алјаска висок 6.195 метри. Тие се и првите Македонци кои македонското знаме го ставија на врвот Мера на Хималаите висок 6.478 метри. Познатата алпинистка, охриѓанката Илина Арсова, во мај 2013 година го искачи врвот Монт Еверест на висина од 8.848 метри. ...

Прочитај повеќе

АКАДЕМИЈАТА НА ВАРДАР ПУШТЕНА ВО УПОТРЕБА

Вардар, и официјално, ја пушти во употреба Фудбалската академија во Градски парк наменета за момчиња од 6 до 14-годишна возраст. На свеченоста присуствуваше комплетното раководство на шампионот, јавни личности, десетици дечиња од сите возрасни категории, нивните родители, бизнисмени, гости. На располагање се ставени две осветлени фудбалски игралишта со вештачка трева со димензии 130 м./65 м., шест соблекува ...

Прочитај повеќе

КЕНИЈЦИТЕ КИПРОЧ И БИВОТ ПОБЕДНИЦИ НА СКОПСКИ МАРАТОН 2016

Кенијските натпреварувачи Кириу Кипротич во машка и Гледис Џепкурио Бивот во женска конкуренција се победници на 12. Виз Ер Скопски маратон, што денеска се одржа низ улиците на главниот град на Македонија. Маратонската патека од 42.195 километри Кипротич ја помина со време од 2:12:36. Зад него се пласираше неговиот сонародник Ричард Кипроно Бет со време од 2:14:36, додека на третото место се најде Едвин Кир ...

Прочитај повеќе

ВАЖНА Е ПОБЕДАТА, А НЕ РАЗЛИКАТА ПРОТИВ ВЕСПРЕМ

Вардар мора да го победи Веспрем во сабота од 16 часот во СЦ „Јане Сандански“ за да има шанса во возвратната средба од четврт-финалето во ракометната Лига на шампионите на 30 април во Унгарија, смета тренерот Раул Гонзалес. Разликата, според него, е од второстепено значење, бидејќи и пет минути лоша игра може да го урне тоа што макотрпно ќе се изгради во останатиот дел од мечот. „Треба да ги одиграме сите 6 ...

Прочитај повеќе

ВАРДАРКИ ПО ТРЕТ ПАТ ВО ПОЛУФИНАЛЕТО НА ЛИГАТА НА ШАМПИОНИ

Женскиот ракометен првак на Македонија, ЖРК Вардар по трет пат во низа ќе биде дел од завршницата на Лигата на шампионки. Вардарки, иако попладнево на гостувањето кај норвешката екипа Ларвик го загубија реванш четвртфиналниот меч со 28:26, сепак благодарение на убедливата победа во првиот меч во Скопје со 14 гола разлика (34-20), обезбедија пласман во полуфиналето на елитното натпреварување. Таму, пак, вчер ...

Прочитај повеќе

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top