You Are Here: Home » Култура

Ова е новата Мис на Македонија (фото)

Александра Тројановска од Крива Паланка е победничката на изборот за Мис на Македонија 2016 за „Мис Глоуб“ - избор за убавина што ќе се случи на 25 ноември во Тирана, Албанија. По неколку полуфинални вечери низ градовите низ Македонија, викендов во Виница се одржа финалната церемонија, на која победи 25-годишната Александра. За прва придружничка е прогласена охриѓанката Ангела Ставреска, а Андријана Илиоска ...

Прочитај повеќе

Започна првиот „Фестивал на виното“ во комплексот Македонско Село

Влезот во комплексот за време на фестивалските денови е 100 ден. Ѕвездено небо, панорамски поглед на градот, опојно македонско вино, вкусни деликатеси и убава македонска песна.. Вчера вечер, во уникатен фестивалски амбиент, во комплексот “Македонско село” беше означен почетокот на првиот “Фестивал на виното” кој ќе трае до недела, 23 октомври. Настанот беше отворен со настапот на етно групата Синтезис која ...

Прочитај повеќе

Изложба “За слобода и независност”

Во четврток 6 октомври 2016 во 19.00 часот во изложбениот салон на ЦК,,Марко Цепенков,, ќе биде отворена изложбата ,,За слобода и независност,,. Изложбата, на која ќе бидта претставени 20 фотографии,  ЦК  ја реализира во соработка со Амбасадата на Унгарија во Македонија, Почесниот конзулат на Унгарија во Битола и општина Прилеп. Изложбата ќе ја отвори амбасадорот на Унгарија во Македонија г.н Ласло Иштван Д ...

Прочитај повеќе

Концерти на гитаристот Дарко Багески во Стокхолм и Малме

Багески утре ќе одржи солистички концерт и во Малме, со поддршка на Министерството за култура на Република Македонија. Концертот е организиран од Лилјана Стоилковска-Андовска и Друштвото „Македонија“ од Малме, со цел да се презентираат македонските уметници во Шведска. На програмата на двата концерта се дела од Џулијани,  Бариос, Мерц, Јовичиќ, Мирослав Тадиќ, Реис. Дарко Багески (1981) е вонреден професор ...

Прочитај повеќе

„Резервен живот“ објавен во САД, авторката Димковска на американска книжевна турнеја

Американската издавачка куќа од Сан Франциско „Two Lines“ го објави романот „Резервен живот“ од Лидија Димковска во превод на англиски на Кристина Е. Крамер, пренесе МИА. По тој повод издавачот заедно со Центарот за уметноста на преводот од Сан Франциско од утре до 21 октомври организира книжевна турнеја на која Димковска преку читања и разговори во најпознатите американски книжарници ќе го претстави својот ...

Прочитај повеќе

МОНОГРАФИЈАТА „КИЕВСКИ ДАМАСКИН“ ПРОМОВИРАНА ВО МАНУ

Во Македонската академија на науките и уметностите (МАНУ) денеска беше промовирана монографијата „Киевски дамаскин“ приредена од академик Петар Хр. Илиевски и проф. Красимира Илиевска. Уредник на изданието е Ѓорѓи Поп Атанасов, а го промовираше проф. Димитар Пандев. Академик Витомир Митевски, секретар на Одделението за лингвистика и литературна наука со задоволство потенцираше дека со монографијата (чиј изд ...

Прочитај повеќе

ЛАЗАР РИСТОВСКИ ЌЕ ГО ГЛУМИ ЦАР САМОИЛ

Харизматичниот српски глумец со македонско потекло Лазар Ристовски ќе ја толкува улогата на Цар Самоил, во епскиот филм што ќе го режира нашиот познат режисер Антонио Митриќески. Ристовски, кој по татко е Македонец родум од Мариово, денеска на прес-конференција во Охрид, каде присуствува на Првиот меѓународен фестивал на ангажиран филм, истакна дека прифатил да ја толкува главната улога во новиот филм чие с ...

Прочитај повеќе

ВО ОХРИД СЕ ОДРЖУВА 49. МЕЃУНАРОДЕН СЕМИНАР ПО МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК

Седумдесетина слависти од 17 држави ќе бидат дел од годинешниот 49. по ред, Меѓународен семинар по македонски јазик, литература и култура што вчера беше отворен во Охрид, а се одржува во организација на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“. „Јазикот го носи идентитетот на секој народ. Мислам дека треба да ни се разбуди свеста дека јазикот е цел културолошки концепт и тоа е она што не' држи во идентитетот. Зб ...

Прочитај повеќе

ДОДЕЛЕНИ НАГРАДИТЕ, ЗАВРШИЈА 53.„РАЦИНОВИ СРЕДБИ“

Примајќи ја наградата ,,Почесно Рациново признание“, добитникот Борислав Павловски за првпат препеа на хрватски една песна од необјавената „Антологија на болката“ на Кочо Рацин на затворањето на 53. „Рацинови средби“. Павловски, кој најави дека наскоро од македонски на хрватски јазик ќе ја преведе и ќе ја издаде цела истата стихозбирка, признанието го доби по предлог на Људмил Спасов. „Работам на Катедрата ...

Прочитај повеќе

СЕ СПАСУВА ВРЕДНИОТ ФРЕСКОЖИВОПИС НА ЗОГРАФОТ ЈОСИФ РАДЕВ ВО ГОПЕШ

Опстојувањето низ вековите и изложеноста на атмосферските влијанија предизвикаа големи оштетувања врз куполите на бисерот на македонската сакрална архитектура, црквата „Свето Преображение“ во битолското село Гопеш. Од честото влажнење и прокиснување на полукружниот свод дојде до одвојување на фрескоживописот на куполата и гниење на носачот. Се работи за вредни фрески од 19 век, дело на мијачкиот зограф Јоси ...

Прочитај повеќе

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top