You Are Here: Home » Вести

Софиски антимакедонски акорди

Антимакедонизмот е патентиран како бугарска национална доктрина, која еден век се усовршува, без разлика што од медицински аспект анализирана, ги содржи сите симптоми на класична ступидарија. Кога ќе се каже „бугарската“ човек несакајќи се вовлекува во непријатна позиција, одредена карактеристика да ја воопшти и да ја прикачи на сите припадници на тој наш источен сосед. Уште повеќе ако таа е со негативна ко ...

Прочитај повеќе

Седумдесетти роденден на Друштвото на писателите на Македонија

Друштвото на писателите на Македонија денеска одбележува 70 години постоење. На денешен ден во 1947 година ДПМ е формирано како професионално здружение на писателите од Македонија од страна на: Васил Иљоски, Блаже Конески, Ристо Крле, Славко Јаневски, Владо Малески, Димитар Митрев, Иван Точко и Ацо Шопов. За прв претседател на ДПМ бил избран Блаже Конески. Македонската писателска асоцијација има 540 членови ...

Прочитај повеќе

ВЛАХOВ-МИЦОВ МУ ПИША НА ИВАНОВ: Имате обврска да не им давате мандат на партии што се спремаат за уништување на државата

Според него, моментално претседателската институција во Република Македонија е последната препрека пред уништувањето на македонската држава Професорот Стефан Влахов-Мицов испрати писмо до претседателот Ѓорге Иванов во кое нагласува дека шефот на државата е должен да го штити Уставот и дека по ниедна цена не смее да им дава мандат на индивидуи и партии што се спремаат за уништување на македонската држава. Сп ...

Прочитај повеќе

Колумна на Сотир Костов: Државници, напред! Лажговци – стоп!

Измамници и лаги во политиката Kаква е оваа ситуација? Ова веќе не го бидува. Нешто мораме да менуваме. За државник кој најдоследно го спроведува(не го толкува) Уставот на Република Македонија, и ја спасува државата од разни домашни прекројувачи на територии, преуредувачи на уставниот систем, од луѓе кои по секоја цена сакаат да ја приграбат власта, а не го добиле мнозинството од граѓаните – значи за Ѓорге ...

Прочитај повеќе

Нема мандат за уништување на Македонија

Неслучајно Уставот дава широки ингеренции на Претседателот при создавањето на Владата. Според чл. 90, Претседателот има обврска да го даде мандатот на партијата, која има мнозинство во Собранието, но според член 84 „Претседателот на Република Македонија го определува мандаторот за состав на Владата на Република Македонија“. Каква улога има Претседателот на Република Македонија? Член 79 од македонскиот Устав ...

Прочитај повеќе

Хан в четврток во Скопје

Комесарот за преговори за проширување на Европската унија, Јоханес Хан, во четврток доаѓа во Република Македонија, во време кога во земјата се водат разговори за формирање на Влада по парламентарните избори на 11 декември минатата година. Oд канцеларијата на Хан потврдија дека еврокомесарот ќе биде во Скопје на 9-ти овој месец за да учествува на министерскиот состанок посветен на енергетиката во рамки на пр ...

Прочитај повеќе

Меѓународна конференција за климатски промени во Скопје

Стимулирње трансфер на знаење и соработка за критички прашања поврзани со климатските промени  е целта на „Третата меѓународна конференција за климатски промени“ која денеска ќе биде отворена на ФОН Универзитетот во Скопје во организација на проектот на УСАИД за општински стратегии за климатски промени, спроведуван од Милиеуконтакт Македонија. На конференцијата предвидено е да се обратат директорот на Мисиј ...

Прочитај повеќе

Протест на друштвото „Илинден”: Во Албанија ниту имало, ниту има Бугари!

Македонско друштво „Илинден“ од Тирана, заедно со разгранокот за Голо Брдо, официјално протестираше, осудувајќи го барањето на бугарските европратеници, Андреј Ковачев и Ангел Џамбаски, за признавање на „бугарско малцинство“ во Република Албанија. „Македонско друштво „Илинден“ ги отфрла тврдењата на бугарските претставници во ЕП, дека во Албанија има Бугари, како груб фалсификат на историјата и на вистината ...

Прочитај повеќе

Иванов: Прво доказ за мнозинство, а потоа мандат за влада

Мандат за состав на новата влада ќе добие партијата или коалицијата која ќе ме извести и докаже дека обезбедила мнозинство во Собранието. Ова го изјави синоќа претседателот на државата Ѓорге Иванов по консултациите со лидерите на политичките партии кои освоија мандати во Собранието на Република Македонија. - По остварените консултации, сакам да ве известам дека мандат за состав на новата Влада ќе добие парт ...

Прочитај повеќе

СВЕТСКИ МАКЕДОНСКИ КОНГРЕС: АПЕЛ ДО ВМРО-ДПМНЕ И СДСМ И НИВНИТЕ КОАЛИЦИОНИ ПАРТНЕРИ ЗА ЕДИНСТВО ПО НАЦИОНАЛНИТЕ И ДРЖАВНИТЕ ИНТЕРЕСИ!

26 јануари 2017 година, Скопје, Македонија - Светскиот Македонски Конгрес (СМК) независно од парламентарното мнозинство за формирање на Влада, апелира до ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ и нивните коалициони партнери, на договор за семакедонско помирување и обединување, наспроти т.н. албанска платформа која претставува ултиматум за редефинирање на уставниот поредок и на државноста!   ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ имаат историска ...

Прочитај повеќе

© 2012 Матица на иселниците од Македонија - Сите права ги задржува МИМ

Scroll to top