Столтенберг: Влезот во НАТО значи дека 29 земји се залагаат да ве заштитат

NATO.jpg

NATO Secretary General Jens Stoltenberg gestures while speaking during a media conference prior to a meeting of the North Atlantic Council at NATO headquarters in Brussels on Tuesday, Dec. 2, 2014. NATO’s chief says alliance foreign ministers are poised to make a number of key decisions, including the shift to a non-combat role for NATO-led forces in Afghanistan beginning Jan. 1. Alliance foreign ministers, including Secretary of State John Kerry, are scheduled to assemble at NATO headquarters later in the day. (AP Photo/Virginia Mayo)

Посетата на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг на Северна Македонија испраќа јасен сигнал – Алијансата е подготвена да и посака добредојде на земјава во евроатлатнското семејство.

Ова е пораката, што ја испрати Столтенберг во интервјуто за МИА, кое го даде неспоредно пред неговата посета на Скопје, каде ќе се одржи состанокот на амбасадорите на земјите членки на Алијансата.

Вели со нетрпение чека повторно да го посети Скопје и порача дека ратификацијата на претпристапниот протокол добро напредува. Во интервјуто за МИА Столтенберг говори и за можноста некои земји да не го ратификуваат протоколот, а според него членството на Северна Македонија во НАТО ќе придонесе за безбедноста на Западниот Балкан и на целиот евроатлантски регион.

На состанокот на Северноатлантскиот совет очекува да се говори за интеграцијата на земјава во НАТО, но и за напредокот на реформите, меѓу кои и тие во сферата на правосудството. Во интервјуто за МИА Столтенберг говори и за значењето на учеството на Северна Македонија на состаноците на Алијансата, но и за натамошниот развој на настаните во спорот меѓу Белград и Приштина.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top