Претседателот на Европскиот совет утре во Македонија

tusk.jpg

Претседателот на Европскиот совет Доналд Туск утре ќе престојува во посета на Македонија. Туск, како што пренесува РСЕ, повикувајќи се  информации од Владата, ќе се сретне со премиерот Зоран Заев, а по средбата предвидена е заедничка прес-конференција во 12:15 часот.

Мандатот на актуелниот претседател на Европскиот совет истекува на 1 декември, а на негово место ќе дојде премиерот на Белгија, Шарл Мишел.

РадиоСлободнаЕвропа

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top