Претседавачот на ОБСЕ во посета на Скопје на средби со државниот врв

lajcak.jpg

Претседавачот на ОБСЕ и министер за надворешни работи и европски прашања на Словачка, Мирослав Лајчак денеска и утре е во посета на Скопје. Тој ќе се сретне со претседателот Стево Пендаровски, премиерот Зоран Заев, заменик-премиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи и министерот за надворешни работи Никола Димитров. Предвидено е Лајчак да се сретне и со лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски.

Лајчак и Димитров, како што соопшти МНР, ќе разговараат за актуелните предизвици во регионот на ОБСЕ, за процесот на пристапување на земјава во НАТО и Европската Унија, како и за динамиката и развојот на македонско- словачките билатерални односи.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top