Одбележани 70 години од граѓанската војна и прогонот на децата бегалци во Грција

deca_begalci_001-678x381.jpg

Протераните од Егејскиот дел на Македонија, вчера се потсетија на голготата од минатото.. Децата бегалци со цвеќе и емоции ја одбележаа 70 годишнината од граѓанската војна во Грција која целосно ги променила нивните животи..

Дел од присутните низ солзи раскажуваат за протерувањето од родниот крај кој не можеле да го посетат и повеќе од пет децении..

Од здружението МАКЕДОН обвинија дека оваа владеачката гарнитура целосно ги игнорира децата бегалци од Егејскиот дел на Македонија..

Пред споменикот на децата бегалци, почит оддадоа делегации на здруженијата на македонци од егејскиот дел, светскиот македонски конгрес, пратеници..

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top