Заев: Не треба да го одложуваме пописот, ќе разговараме со директорот за термините

popis.jpg

Пописот не треба да го одложиме, изјави премиерот Зоран Заев одговарајќи на новинарско прашање.

Тој најави дека следната недела ќе оди на состанок со директорот на Државниот завод за статистика, со цел да бидат утврдени соодветни термини.

„Првичниот планови беа пописот да се одржи помеѓу 1 и 30 април. Може да се спроведе и во мај, но и на есен идната година. Да не прејудицираме, ќе разговарам со директорот, но сметам дека треба да се откажуваме од спроведувањето на пописот идната година“, рече Заев. 

 

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top