Жбогар со надеж за соработка, Пендаровски очекува преговори со ЕУ

4FC1EFD7-E864-4C12-A0CE-8B822319535A_w1023_r1_s.jpg

Евроамбасадорот Самоел Жбогар по денешната средба со претседателот Стево Пендаровски во „Вила Водно“ изрази надеж за успешна соработка соработка во деновите и месеците што претстојат за интеграција на Северна Македонија во ЕУ. Тој порачал и дека е охрабрен од пораките на Пендаровски за помирување, за подавање рака и за обединување на сите политички сили во земјата.

Пендаровски, како што соопшти неговиот кабинет, истакнал дека почетокот на преговорите за членство на земјата во ЕУ е заслужен и неопходен со цел поттикнување на севкупните реформи и унапредување на политичката култура во земјата.

Тој изразил очекување дека лидерите на членките на Унијата ќе бидат принципиелни и доследни на дадените ветувања и ќе го валоризираат сработеното.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top