“Единствена горанска партија” ќе учестува на парламентарни избори во Косово на 6 октомври

jedinsvena-gornska-partija-300x234.jpg

Претседателот на Косово Хашим Тачи ги распиша парламентарни избори за 6 октомври, откако премиерот Рамуш Харадинај минатиот месец си поднесе оставка. Во соопштението од канцеларијата на претседателот објавено денеска се наведува дека Централната изборна комисија е задолжена да ги преземе сите неопходни мерки за да се организираат изборите и да се одржи гласањето.

Mеѓу другите на овје избори ќе се бори и Партијата “Единствена горанска партија” претседател e Адем Хоџа, дипломиран инжињер. Ваквата иформација за Македoнски весник “Илинден” ја потврдуват високи извори од Партијата “Единствена горанска партија”.

Во областа Гора распослани се 9 села, населени со Македонци со муслиманска вероисповед познати под името Горанци, кои говорат македонски јазик.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top