Европратениците од процесот „Жан Моне“ на прием кај Пендаровски

zan-mone.jpg

Претседателот Стево Пендаровски денеска се сретна со европратениците Андреас Шидер, Илхан Кјучук и Марион Валсман, копретседавачи со дијалогот „Жан Моне“, којшто денеска и утре ќе се одржи во Собранието на Република Северна Македонија. На средбата присуствуваше и шефот на делегацијата на Европската Унија, амбасадорот Самуел Жбогар.

Како што соопштија од кабинетот на Пендаровски, тој посочил дека се надева дека за време на хрватското претседателство ќе биде одреден датум за почеток на пристапните преговори на земјава со ЕУ.

Пендаровски на средбата истакнал дека нашата држава високо ја цени постојаната принципиелна поддршка од Европскиот парламент и посветеноста во однос на процесот на проширување.

„На средбата беа разменети мислења и информации за политичката состојба во државата, за тековниот реформски процес во контекст на интеграцијата во Европската Унија, како и за актуелните политички состојби во Унијата. На средбата заеднички беше констатирана важноста од позитивен исход на разговорите во рамките на дијалогот ‘Жан Моне’ , помеѓу лидерите на парламентарните партии во државата“, соопштија од кабинетот на Пендаровски.

Пендаровски пред европратениците, исто така, истакнал дека членството во Европската Унија останува стратешка цел на Република Северна Македонија и го повтори очекувањето дека новата методологија за водење на пристапните преговори ќе биде усвоена на состанокот на Европскиот совет во март 2020 година.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top