„ Господ постои, името и е Петрунија„ со две награди од фестивалот во Тирана

petrunia-38i7p6c9z537ennj3xu7sw.jpg

Филмот „ Господ постои, името и е Петрунија“, на Теона Стругар Митевска, ја освои главната награда за најдобар филм и награда за најдобара женска улога за Зорица Нушева, на штотуку завршениот Деа Филмски фестивал во Тирана. Зад одлуката стои претчлено жири , предводено од холанѓанката Клаудиа Лансгенберг. На церемонијата во Тирана присуствуваа носителката на главната улога, Зорица Нушева и актерот Џевдет Јашари, кој во филмот игра тв снимател. Филмот „ Господ постои, името и е Петруниа“, овој месец ќе биде прикажан на фестивали во Романија и Украина. А по дистрибуцијата во Франција, која започна на 1 мај, филмот доби одлични критики во тамошните медиуми.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

scroll to top